2016 рік – найспекотніший за всю історію

Сполучені Штати: Згідно з незалежними звітами Національної Агенції з Аеронавтики та Дослідженню Космічного Простору NASA та Національної Адміністрації з Питань Океану та Атмосфери NOAA, минулий 2016 рік став найбільш спекотним з початку щорічної реєстрації кліматичного стану планети.

Середньо-глобальна температура у 2016 році виявилась на 0.99ºC (1.78ºF) вище ніж аналогічний параметр середини XX сторіччя, тобто 2016 став третім поспіль рекордним роком за показником підвищення середньої глобальної температури поверхні Землі.

У відповідності до поглибленого аналізу фахівців Інституту Космічних Досліджень імені Годдарда GISS при Агенції NASA в Нью-Йорку, температури минулого року продовжили довготерміновий тренд у напрямку глобального потепління. Вчені NOAA поділяють точку зору своїх колег щодо 2016 року як найспекотнішого з початку проведення відповідних вимірів на базі окремого та незалежного вивчення середньо-температурної інформації планети.

Агенція NASA визнає наявність деякої невизначеності в інтерпретації різниці питомої щорічної середньо-глобальної температури через поступову зміну розташування метеорологічних станцій та розвиток вимірювальних практик. Проте, навіть з урахуванням певної похибки, NASA вважає 2016 найбільш спекотним роком з більш ніж 95% упевненістю.

“2016 – третій поспіль рекордний рік за показником глобального потепління”, пояснює Gavin Schmidt, директор GISS. “Зазвичай ми не очікуємо рекордні показники кожного року, однак поточний довготерміновий тренд на підвищення температури доволі очевидний”.

З кінця XIX сторіччя середня глобальна температура поверхні Землі зросла приблизно на 2.0ºF (1.1 ºC), що обумовлено здебільшого підвищенням рівня вуглекислих та інших антропогенних емісій в атмосферу.

Переважне підвищення температури зафіксовано саме в останні 35 років. Починаючи з 2001 року вчені відзначили 16 рекордних найспекотніших років із 17. 2016 став не тільки найбільш спекотним: 8 з 12 місяців – з січня до вересня, за винятком червня – виявилися найспекотнішими місяцями за всю історію вимірів. Жовтень, листопад та грудень минулого року стали другими за інтенсивністю спеки з початку досліджень – після відповідних рекордних місяців 2015 року.

Такі природні явища як El Niño або La Niña, що підігрівають або охолоджують тропічні регіони Тихого океану та спричиняють відповідні коливання глобального вітру та кліматичних умов, роблять вагомий внесок у короткострокові зміни глобальної середньої температури. Феномен El Niño, що викликаний підвищенням температури, був вельми активним протягом більшої частини 2015 року та першої третини 2016 року.

Експерти припускають, що прямий вплив El Niño на тропічні регіони Тихого океану збільшив аномалію щорічної глобальної температури у 2016 році на 0.12ºC (0.2ºF).

Повна розрахункова температурна інформація на поверхні Землі у 2016 році та відповідна методологія для температурних калькуляцій доступні тут: https://data.giss.nasa.gov/gistemp.