Світовий ринок компресорів

Істотне уповільнення економічного зростання ряду країн в 2015 році стало однією з головних причин скорочення світового ринку компресорів на 3,6%. Крім того, помітною проблемою для галузі стали запаси нерозпроданого обладнання. Не додає оптимізму і відсутність ясності щодо холодоагентів, які прийдуть на заміну озоноруйнуючим і парниковим газам. Ці та інші чинники призвели до того, що попит на ротаційні, спіральні і гвинтові компресори для систем повітряного кондиціонування скоротився на 10,8, 9,4 і 7,9% відповідно.

У той же час підвищена увага, яку країни, що розвиваються приділяють індустрії охолодження і заморозки харчових продуктів, дає поштовх до розробки і виробництва холодильного обладнання, а значить, сприяє зростанню потреби у відповідних компресорах. В результаті попит на поршневі, спіральні і гвинтові компресори для холодильної техніки виріс відповідно на 2,5, 4,7 і 4,5%.

СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ

Незважаючи на те що для одних і тих же цілей можуть використовуватися компресори різних типів, в деяких областях застосування спостерігається перевага одного певного типу компресорів. Так, спіральні компресори практично повністю витіснили поршневі в сегменті напівпромислових систем кондиціонування потужністю від 6 до 30 к. с. Основним типом компресорів для холодильних систем потужністю до 30 к. с., а також для субкритичних систем, що використовують в якості холодоагенту діоксид вуглецю, залишаються поршневі, в той час як спіральні і гвинтові компресори не надто поширені. У чиллерах потужністю понад 300 к. с. використовуються компресори відцентрового типу.

ІНВЕРТОРНІ ТЕХНОЛОГІЇ СТАЮТЬ НОРМОЮ

У багатьох країнах прийняті жорсткі стандарти енергоефективності, що стосуються в тому числі холодильного обладнання та систем кондиціонування повітря. Компресори – це основний споживач енергії в таких пристроях, і використання інверторних технологій – найбільш ефективний спосіб домогтися відповідності новим стандартам. Першими компресорами з інверторним керуванням стали пристрої ротаційного типу. Після того як інверторні технології стали більш масовими і, як наслідок, менш дорогими, був освоєний сегмент спіральних компресорів. Проте початкова вартість інверторних компресорів досі істотно вище, ніж у неінверторних пристроїв, але зменшення термінів їх окупності за рахунок зниження експлуатаційних витрат, як очікується, буде сприяти подальшому поширенню инверторних технологій.

Як правило, компресори та інверторні контролери для них продаються окремо. Попит на інверторні контролери змусив зайнятися їх виготовленням багатьох виробників електроніки. Одночасно з цим спостерігається зростання виробництва компресорів з вбудованими контролерами.

Електродвигуни постійного струму, що раніше використовувалися тільки для малопотужних компресорів побутових і напівпромислових кондиціонерів, знайшли застосування і в відцентрових компресорах великий продуктивності.

БЕЗМАСЛЯНІ ТЕХНОЛОГІЇ

Компресори, в яких використовуються безмасляні технології, привертають до себе підвищену увагу в силу того, що дозволяють знизити витрати на експлуатацію та обслуговування обладнання, крім того, такі компресори відрізняються підвищеною енергоефективністю.

В даний час серійно випускаються і застосовуються на практиці безмасляні компресори з магнітною підвіскою ротора. Продуктивність таких компресорів досягає тисячі холодильних тонн (4700 к. с.). Найбільш затребувані ці пристрої в Північній Америці, Європі та Австралії. Зростає інтерес до безмасляних відцентрових компресорів в Китаї, Індії та Бразилії.

Інший варіант безмасляного рішення – використання керамічних підшипників. Однак ця технологія поки ще чекає масового впровадження. У той же час набирають популярність підшипники з газовим мастилом.

ТЕПЛОВІ НАСОСИ ПОРОДЖУЮТЬ НОВИЙ ЗАПИТ

Асортимент пристроїв, що використовують ротаційні, спіральні, гвинтові і відцентрові компресори, здатні працювати в режимі теплового насосу, зростає і сьогодні включає в себе побутові та напівпромислові кондиціонери повітря, VRF-системи і навіть чилери. Крім того, такі компресори застосовуються в водонагрівальних приладах.

Можливість роботи в режимі теплового насоса дозволяє використовувати компресори в осушувачах та іншому обладнанні. Попит на теплові насоси «повітря – вода», які отримали визнання як обладнання, що використовує відновлювальні джерела енергії, зростає в усьому світі і особливо бурхливо – в Китаї. Незважаючи на припинення програм стимулювання покупки такого обладнання в Європі, воно продовжує завойовувати ринок. Багато виробників пропонують компресори для теплових насосів «повітря – вода», потужність яких дозволяє використовувати їх в регіонах з холодним кліматом.

РОТАЦІЙНІ КОМПРЕСОРИ

Якщо в 2014 році світовий ринок ротаційних компресорів виріс більш ніж на 10%, то в 2015 році ситуація виявилась зворотньою. Попит на компресори даного типу зменшився майже на 10,8%. Загальносвітова потреба в ротаційних компресорах в 2015 році оцінювалася в 132 мільйони одиниць обладнання. З них 17,2 мільйона припали на Південно-Східну Азію, 95,7 мільйона – на Китай, 3,5 мільйона – на Японію, 2,6 мільйона – на Бразилію. Попит в Індії досяг 3,4 мільйона штук, на Близькому Сході – 2,7 мільйона, 2 мільйони припали на Європу і 1,6 мільйона – на США.

Не в останню чергу таке падіння пояснюється ситуацією на ринку побутових кондиціонерів повітря. За оцінкою JARN, падіння цього ринку в 2015 році склало 3,6%. Воно було викликане багато в чому погодними умовами. В результаті, наприклад, в Китаї, найбільшому споживачі побутових систем кондиціонування, попит впав на 8,7%. У Бразилії – основному ринку Латинської Америки – падіння склало 18%. Попит на ринках Індії та Південно-Східної Азії виявився нижчим за очікуваний.

При цьому всі попередні роки виробництво ротаційних компресорів стабільно росло, завдяки  попиту, що збільшується на системи кондиціонування в країнах, що розвиваються.

Провідні кліматичні бренди продовжували розширення свого бізнесу в Китаї, де нині розташовано 90% світових потужностей з виробництва ротаційних компресорів. Однак падіння продаж призвело до накопичення великих складських запасів. На жовтень 2015 року на складах Китаю залишалися 40 мільйонів нерозпроданих кондиціонерів. Це змусило компанії скоротити обсяги виробництва, що призвело до зниження попиту на ротаційні компресори. Заповнена складів також стала причиною активізації глобальної цінової війни, що призвела до падіння цін на ротаційні компресори майже на 10%.

З менш ніж 20 світових компресорних брендів лише кілька спеціалізуються на виробництві пристроїв ротаційного типу. Провідними виробниками в даному сегменті є Guandong Meizhi Compressor Company (GMCC), Gree, Reichi, Highly, Panasonic Wanbao Appliances Compressor (Guangzhou), Mitsubishi Electric, LG, Samsung, Tecumseh, Qingan.

Серед технологічних тенденцій слід відзначити, що посилення вимог до мінімальної енергоефективності обладнання на основних ринках змушує споживачів віддавати перевагу ротаційним компресорам з інверторним керуванням.

Підвищений попит на теплові насоси «повітря – вода», VRF-системи та інше обладнання, в конструкції якого традиційно використовувалися компресори спірального типу, сприяв розробці ротаційних компресорів підвищеної потужності. Постановка на потік здвоєних ротаційних компресорів високої холодопродуктивності істотно розширила сферу застосування виробів цього типу.

До цього часу основним холодоагентом для ротаційних компресорів залишався фреон R22. Китайські виробники розширили асортимент ротаційних компресорів за рахунок пристроїв з інверторним керуванням, використовують R410A. За сприяння Багатостороннього фонду з реалізації Монреальського протоколу в Китаї розроблено також компресори, що працюють з холодоагентами нового покоління – R32 і R290 (пропаном), проте ці пристрої поки не вийшли на ринок.

В Японії все більш широке застосування в побутових кондиціонерах повітря знаходить холодоагент R32. Перейти на нього планують і інші країни Південно-Східної Азії, такі як Індонезія, Малайзія і Таїланд.

СТВОРЕННЯ ПОПИТУ

Щоб знизити собівартість продукції за рахунок розширення виробництва, багато виробників ротаційних компресорів вклали значні кошти в будівництво нових заводів. Крім того, компанії направили зусилля на укладання довгострокових угод про співпрацю з виробниками систем кондиціонування повітря, сподіваючись за рахунок цього забезпечити стабільний збут своїх компресорів. Однак в останні роки виробники кондиціонерів воліють самі виготовляти компресори, а не купувати їх на стороні. Результатом стало перевиробництво ротаційних компресорів і неможливість повернути вкладені в будівництво заводів кошти.

Проблеми на ринку систем кондиціонування змусили виробників ротаційних компресорів шукати можливості застосування своєї продукції в інших областях, таких як осушувачі повітря і сушильні апарати для одягу, теплові насоси «повітря – вода», прецизійні кондиціонери.

У 2015 році на частку осушувачів повітря довелося 6% всіх проданих ротаційних компресорів, а частка сушильних апаратів для одягу досягла 13%.

Проникнення на ринок обігріваючого обладнання також надає виробникам ротаційних компресорів нові можливості для розвитку бізнесу. Незважаючи на непросту економічну ситуацію в Європі, що збільшує популярність водонагрівачів на базі теплових насосів створює стабільно зростаючий попит на ротаційні компресори. Крім того, в Китаї спостерігається справжній бум на ринку систем підлогового опалення на базі теплових насосів «повітря – вода». В даний час в Китаї нараховується близько 360 мільйонів домогосподарств, в більшості з яких встановлені системи опалення, що використовують газ, електрику або сонячну енергію. На частку теплових насосів «повітря – вода» доводиться поки не більше 10% ринку водонагрівачів, і це означає, що даний сегмент має серйозний потенціал зростання. Слід сказати, що продажі компресорів для водонагрівачів ростуть не тільки в материковому Китаї, але і на Тайвані.

Розвиток комунікаційних технологій зажадало будівництва величезної кількості базових станцій стільникового зв’язку. Збільшення холодопродуктивності ротаційних компресорів за рахунок застосування здвоєних роторів дозволило використовувати їх в прецизійних кондиціонерах, які обслуговують базові станції.

Спіральний компресор

У 2015 році світова потреба в спіральних компресорах знизилася в порівнянні з попереднім роком на 9,4%. При цьому обсяг найбільшого ринку даних пристроїв – США  – зріс на 2,1%, в той час як другий за величиною ринок – китайський – випробував скорочення на 12,9%. До негативних факторів, які вплинули на ситуацію в Китаї, додалася значна кількість обладнання, що залишилася нерозпроданою з попереднього року. Несподіване падіння на 35% пережив бразильський ринок спіральних компресорів.

Сфера застосування таких компресорів досить широка – це і кондиціонери побутового та напівпромислового призначення, і VRF-системи, і чилери, і водонагрівачі на базі теплових насосів, а також холодильне та морозильне обладнання.

Те, як саме використовуються компресори, в значній мірі залежить від регіону. У США основна область застосування спіральних компресорів – центральні та дахові кондиціонери, в країнах Азії –– напівпромислові кондиціонери, чилери і VRF-системи. В Європі вони активно використовуються в холодильній техніці.

Зростаючий попит на спіральні компресори, що спостерігається в країнах, що розвиваються, пов’язаний зі збільшенням потреби в холодильних і кліматичних системах комерційного призначення.

Як правило, спіральні компресори поділяються на вертикальні, що використовуються в основному в системах кондиціонування, і горизонтальні, що застосовуються на рефрижераторному транспорті, в морозильних вітринах і в медичному обладнанні.

Діапазон холодопродуктивності спіральних компресорів – від 1 до 60 к. с. Паралельна конфігурація і інверторне управління дозволили підвищити потужність агрегатів, завдяки чому спіральні компресори тепер застосовуються в областях, де раніше використовувалися тільки пристрої відцентрового типу. Модульні чиллери на спіральних компресорах, що завоювали популярність в Європі, тепер з’явилися і в Китаї.

Значна частина спіральних компресорів виробляється в США, Китаї, Японії та Таїланді. Ринок практично повністю поділений між кількома великими виробниками, і поява нових гравців на ньому ускладнена.

Всі японські виробники спіральних компресорів використовують DC-інверторні технології. Ряд компаній з Європи і США також ппочали виробництво інверторних моделей. У майбутньому слід очікувати збільшення частки інверторних пристроїв серед спіральних компресорів.

Збільшенню попиту на спіральні компресори сприяє поширення теплових насосів «повітря – вода». Ці пристрої мають великий ринковий потенціал в країнах Північної Європи, де можуть застосовуватися не тільки для опалення, але і для гарячого водопостачання.

За межами Японії, США і країн Європи основним холодоагентом для спіральних компресорів, що використовуються в системах повітряного кондиціонування, залишається R22. У холодильному і морозильному обладнанні застосовується R404A.

В Японії в холодильному обладнанні все частіше використовується R410А. Крім того, помітним явищем на ринку стали теплові насоси EcoCute, спіральні компресори яких працюють з діоксидом вуглецю.

Зразки спіральних компресорів для роботи з R32 і вуглеводневими холодоагентами демонструвалися на різних виставках в Європі і Китаї, проте поки жоден виробник не приступив до масового випуску подібних пристроїв. У США є приклади застосування холодоагенту DR 55 в системах напівпромислового кондиціювання на базі спіральних компресорів.

КОНДИЦІЮВАННЯ ПОВІТРЯ

У сфері кондиціювання повітря популярність завоювали спіральні компресори підвищеної потужності. Найчастіше вони використовуються в чилерах і дахових кондиціонерах. Для європейського ринку компанія Copeland розробила модульний спіральний компресор потужністю 60 к. с. Компанія Danfoss приступила до випуску компресорів продуктивністю 40 к. с. в Китаї. Panasonic Appliances Compressor (Dalian), до січня 2015 року називалася Dalian Sanyo Compressor, сконструювала компресор потужністю 20 к. с. для роботи з холодоагентом R410A.

Більше половини ринку спіральних компресорів для систем кондиціювання належить компанії Copeland (Emerson Climate Technologies). Крім того, помітними гравцями є бренди Danfoss, Panasonic (Dalian), Hitachi Compressor Products (Guangzhou), Daikin, Mitsubishi Electric, Siam Compressor Industry (SCI) і Bitzer.

ХОЛОДИЛЬНЕ ОБЛАДНАННЯ

Важливими характеристиками для холодильного обладнання є не тільки надійність і довговічність, але і широкий діапазон підтримуваних температур. Спіральні компресори підходять для цього краще за інших. На додаток до цього застосування інверторних технологій дозволяє підвищити енергоефективність обладнання і точність підтримки заданої температури.

Китай, Індія і країни Південно-Східної Азії, де продовжує зростати частка молоді в структурі населення, демонструють величезний ринковий потенціал, в цьому регіоні очікується істотне збільшення потреби в спіральних компресорах для холодильного обладнання. У структурі глобального попиту на спіральні компресори частка пристроїв, призначених для використання в холодильній і морозильній техніці, досягає 30%. Особливо помітно за останні роки виріс попит на компресори для невеликих установок комерційного призначення.

Провідним виробником в цьому сегменті є Copeland. Крім того, помітну роль відіграють такі компанії, як Danfoss, Panasonic (Dalian) і Hitachi.

ГВИНТОВІ КОМПРЕСОРИ

Гвинтові компресори широко застосовуються в системах кондиціонування, холодильному і морозильному обладнанні. Останнім часом компресори гвинтового типу часто використовуються в великих комерційних і промислових теплових насосах, джерелом теплової енергії для яких є вода, грунт або непридатне тепло технологічних процесів.

У 2015 році ринки гвинтових компресорів США і Близького Сходу демонстрували стабільне зростання. У той же час у Китаї перевиробництво призвело до утворення значних запасів нерозпроданою продукції, що негативно вплинуло не тільки на китайський, але і на світовий ринок в цілому.

Попит на гвинтові компресори в 2015 році оцінювався в 138 000 одиниць обладнання, що на 6,6% менше показників попереднього року. Найбільшими регіональними ринками для даного виду продукції є: Китай (55 000 одиниць), країни Європи (34 000) і США (32 000).

Виробництво гвинтових компресорів зосереджено в материковому Китаї, США, Німеччини, Італії, Японії і на Тайвані.

Відмінними рисами гвинтових компресорів є їх висока надійність і простота обслуговування. Що стосується діапазону продуктивності, то на ринку представлені моделі від 30 до 500 к. с. Найбільш поширені компресори потужністю близько 100 к. с. Значна частина гвинтових компресорів використовується в кліматичному обладнанні середньої і великої потужності, такому як чилери і теплові насоси. На європейському ринку найбільш затребувані пристрої великої холодопродуктивності, в той час як в Південно-Східній Азії популярні компресори невеликої потужності.

Близько 90% гвинтових компресорів відносяться до здвоєного типу, практично вся решта представлена ​​компресорами з одним гвинтом. Крім того, існують і трійні компресори. Компресори з одним гвинтом виробляють компанії Vilter (Emerson), Mitsubishi і Daikin. Провідними виробниками здвоєних гвинтових компресорів є Bitzer, Hanbell, Hitachi, Trane, Carrier, York, Fusheng, Frascold, GEA і Howden. Технологією виробництва трійних компресорів має тільки Carrier.

В даний час індустрія переходить від поставок компресорів в якості комплектуючих до розробки готових рішень для конкретних завдань. Виробники гвинтових компресорів об’єднуються з фабриками, які працюють на умовах OEM, щоб, по-перше, глибше вникнути в проблеми, пов’язані із застосуванням компресорів, а по-друге, отримувати ринкову інформацію з перших рук.

ПОРШНЕВІ КОМПРЕСОРИ

Широкий діапазон холодильної потужності дозволяє застосовувати поршневі компресори як в побутовому, так і в комерційному та промисловому обладнанні. Поршневі компресори діляться на герметичні, напівгерметичні і відкриті. Найбільш поширені компресори герметичного типу. Більшість з них мають потужність менше 0,5 кіловата (0,68 к. с.) і призначені для використання в побутових і невеликих комерційних холодильниках.

Компресори напівгерметичного і відкритого типу застосовуються в основному в комерційному охолодженні і в системах кондиціонування. Напівгерметичні компресори особливо ефективні в діапазоні потужностей від 20 до 100 к. с., що робить їх дуже привабливими для застосування в промисловому холодильному обладнанні.

Попит на напівгерметичні компресори для систем кондиціонування в 2015 році досяг 172 000 одиниць обладнання, що на 1,1% більше показників попереднього року. Попит на подібні пристрої для холодильної техніки виріс на 2,5%. У всьому світі, особливо в Європі, Китаї та Японії, зростає попит на компресори для теплових насосів «повітря – вода». Крім того, за рахунок країн, що розвиваються продовжує зростати попит на герметичні поршневі компресори для побутових холодильників.

Останнім часом поршневі компресори витісняються іншими пристроями. У сегменті систем кондиціонування і теплових насосів поршневі компресори потужністю до 16 к. с. все частіше поступаються місцем спіральним компресорам. В холодильному обладнанні на зміну поршневим компресорів продуктивністю понад 40 к. с. приходять гвинтові компресори. Однак за рахунок переваги в ціні, поршневі компресори потужністю від 16 до 40 к. с. все ще поза конкуренцією.

Якщо говорити про глобальні тенденції, то з кожним роком поршневі компресори все рідше використовуються в системах кондиціонування, і все частіше – в холодильному обладнанні.

Поршневі компресори складаються з великої кількості деталей, що є причиною як високої початкової вартості, так високої ціни обслуговування. Однак вони відрізняються високою надійністю і продуктивністю навіть в найважчих умовах експлуатації.

Рушійною силою попиту на поршневі компресори є зростання доходів населення країн, що розвиваються, де все більше жителів можуть дозволити собі покупку побутового холодильника. Крім того, зростає попит на поршневі компресори для обігріваючого обладнання.

КОМПРЕСОРИ ВІДЦЕНТРОВОГО ТИПУ

На 2015 рік обсяг світового ринку відцентрових компресорів оцінювався в 15500 одиниць, що вище показників попереднього року на 4,3%. Однак уповільнення економічного зростання в країнах, що розвиваються веде до зниження попиту.

Основними ринками для відцентрових компресорів є США, Китай, Південна Корея, Японія, країни Південно-Східної Азії та Близького Сходу. У той час як китайський ринок зазнав скорочення на 13%, ринок США виріс.

Більшість компресорів відцентрового типу призначені для застосування в чилерах. Виробники чилерів, як правило, самі виготовляють компресори для своєї продукції і не продають їх стороннім компаніям. У той же час ряд виробників з Кореї і Тайваню поставляють відцентрові компресори як самостійний продукт.

Чилери з компресорами відцентрового типу використовуються зазвичай для кондиціонування великих об’єктів, таких як аеропорти або гіпермаркети. Висока енергоефективність цих пристроїв робить їх хорошим рішенням для випадків, що передбачають цілорічну експлуатацію обладнання.

Діапазон холодопродуктивності відцентрових чілерів починається з 300 холодильних тонн (1435 к. с.), Найбільш популярні пристрої потужністю від 500 до 700 холодильних тонн (2390-3347 к. с.). На сьогодні максимальна холодопродуктивність для чилера з одним відцентровим компресором становить 3000 холодильних тонн (14345к.с.). Також розроблені чиллери з двома компресорами загальною потужністю 5000 холодильних тонн (23900 к. с.).