З 1987 року, коли був підписаний Монреальський протокол, в розвинених і країнах, що розвиваються почався процес поступової заміни гідрохлорфторуглеродних хладагентов (ГХФУ), таких як R22, Гідрофторвуглеці (ДФУ), що мають нульовий потенціал руйнування озонового шару, наприклад R410A. Згідно з протоколом розвинені країни повинні повністю відмовитися від ГХФУ до 2020 року, що розвиваються – до 2030-го.
У 1994 році Кіотський протокол назвав ДФУ, що відрізняються величезним потенціалом глобального потепління (ПГП), однією з головних загроз навколишньому середовищу. Для досягнення цільових показників зі скорочення парникових викидів необхідно якомога швидше перейти до використання альтернативних холодоагентів з низьким ПГП.
В якості таких холодоагентів пропонується використовувати, наприклад, діоксид вуглецю, вуглеводні, а також спеціально синтезовані гідрофторолефіни – ГФО. На жаль, перераховані холодоагенти вимагають особливих запобіжних заходів, зокрема через здатність деяких альтернативних холодоагентів до займання.
Серед ДФУ також є речовина, чий низький ПГП (675) дозволяє вважати його перспективним холодоагентом для використання в повітряному кондиціонуванні – R32. На сьогоднішній день індустрія вважає його найкращим варіантом, що задовольняє вимогам енергетичної та економічної ефективності, а також безпеки для людини і навколишнього середовища. Застосування R32 отримало всебічну підтримку і схвалення японського міністерства економіки, торгівлі і промисловості.
Відповідно до класифікації, прийнятої Міжнародною електротехнічною комісією (IEC), Міжнародною організацією зі стандартизації (ISO), а також по ряду інших стандартів і R32, і гідрофторолефіни відносять до вогненебезпечних речовин, тобто до тієї ж групи A2, що і легкозаймисті холодоагенти, такі як пропан (R290). Отже, незважаючи на вкрай низький ступінь горючості, виробництво, поширення, зберігання та установка кондиціонерів на R32 дуже строго регламентовані. З цієї причини кліматична галузь зажадала перегляду стандартів і введення нового класу небезпеки для горючих, але не легкозаймистих хладагентов – A2L. Ряд країн пом’якшив вимоги, що стосуються R32, і в результаті саме ця речовина зараз розглядається ринком як основний холодоагент для використання в кондиціонуванні.
Тенденції у виробництві
У листопаді 2012 року компанія Daikin представила в Японії перший побутовий кондиціонер повітря на R32 – Urusara 7, а в листопаді 2013 року випустила Five Star ZEAS – кондиціонер для комерційного використання потужністю від 1 до 6 л. с. (Від 4 до 16 кіловат). Потім побутові спліт-системи на R32 для внутрішнього ринку з’явилися і в інших японських виробників.
За межами Японії кондиціонери на R32 вперше з’явилися в 2013 році. Daikin відкрила їх виробництво і продаж в Індії, а Fujitsu General приступила до освоєння австралійського ринку. У початку 2014 року Daikin приступила до випуску кондиціонерів на R32 в Таїланді і Чехії. Ця продукція призначалася для країн Південно-Східної Азії, Океанії і Європейського Союзу. У 2015 році до Daikin і Fujitsu General приєдналися і інші японські виробники, такі як Panasonic і Toshiba.
Щоб простимулювати перехід на R32 в світовому масштабі, Daikin зробила загальнодоступними 93 своїх патенту, що стосуються виробництва кондиціонерів, що використовують новий холодоагент. З 2011 року патентами вільно можуть користуватися країни, що розвиваються, з вересня 2015 року доступ відкритий і для розвинених країн. Ряд компаній з Індії, Таїланду та інших країн вже домовилися з Daikin про використання цих патентів.
Крім японських фірм, випуском кондиціонерів на R32 здійснюють провідні виробники Китаю і деякі таїландські компанії. Однак повномасштабні продажу продукції власних виробників в Китаї поки не почалися, місцеві компанії концентрують зусилля в основному на випуску віконних кондиціонерів і спліт-систем на умовах OEM.
ринкові тенденції
В даний час кондиціонери на R32 продаються вже в багатьох країнах світу. Виняток становлять Китай, Африка, Північна і Південна Америка. Сумарні продажі такого обладнання за межами Японії оцінюються в 4-5 мільйонів штук. Значну частину попиту на цю продукцію забезпечують Таїланд, Індонезія, Індія, В’єтнам, Австралія, Італія і Тайвань. На ринках інших країн частка кондиціонерів на R32 поки ще дуже мала.