Ринок кондиціонерів повітря Японії 2023 року

Економічна ситуація в Японії у 2023 році виявилася кращою, ніж очікувалося на початку року. Валовий внутрішній продукт (ВВП) у 2023 році збільшився приблизно на 1,7%. Основним фактором зростання є нормалізація економічної активності після подолання проблем, пов’язаних з пандемією. Зокрема, значним було відновлення платоспроможного попиту, що підвищило темпи зростання ВВП. Зросли капітальні інвестиції, головним чином завдяки відкладеному попиту. Очікується, що тенденція до зростання збережеться ще деякий час. Однак вважається, що постпандемічне відновлення попиту, яке стимулювало економіку, вичерпало себе, і очікується, що економіка зростатиме лише помірними темпами у 2024 фінансовому році (ФР), який закінчиться в березні 2025 року. Найбільше занепокоєння викликає негативний вплив інфляції. Заходи уряду щодо боротьби з інфляцією мають завершитися у квітні 2024 року, після чого очікується продовження сильного тиску на ціни, насамперед через збільшення витрат на персонал та логістику. Як наслідок, зростання особистого споживання може бути сповільнене, оскільки домогосподарства стануть ощадливішими.

Згідно зі статистикою Японської асоціації виробників холодильної та кондиціонерної техніки (Japan Refrigeration and Air Conditioning Industry Association – JRAIA), загальний обсяг продажів побутових кондиціонерів (RAC) у 2023 році становитиме близько 8,7 мільйона блоків, що, за оцінками, на 3,5% менше, ніж у попередньому 2022 році.

Табл. Відвантаження кондиціонерів повітря класу RAC та PAC на ринку Японії (за даними JRAIA)

Незважаючи на надзвичайно спекотне літо, ринок кондиціонерів повітря у 2023 році в цілому залишився на тому ж рівні, що й у 2022 році. Основною причиною цього є зворотна реакція попиту, спричинена пільгами під час пандемії. У липні на ринку RAC було зафіксовано падіння на 23,8%, але причиною цього негативного показника є залишки товарних запасів у магазинах електроніки. Щоб зменшити запаси, магазини електроніки в липні утрималися від закупівель кондиціонерів повітря у виробників. Завдяки інтенсивній спеці влітку 2023 року фактичні продажі в магазинах були хорошими і перебували на вищому рівні, ніж минулого літа.

За оцінками, у 2023 році було продано близько 810 000 кондиціонерів повітря класу PAC, що трохи менше, ніж у 2022 році. Хоча японська економіка перебуває на підйомі, а капітальні інвестиції зростають, вона зазнала негативного спаду через інфляцію та такі проблеми, як знецінення ієни та зростання вартості матеріалів. Однак це незначне падіння, і воно не матиме серйозного впливу, але все ж таки знадобиться певний час, щоб ситуація повернулася до допандемічного рівня. З іншого боку, через наслідки сильної спеки в школах продовжується впровадження систем кондиціонування повітря. У 2023 році Міністерство освіти, культури, спорту, науки і технологій (Ministry of Education, Culture, Sports, Science and Technology – MEXT) підвищило ставку субсидій на кондиціонування повітря в гімназіях з третини до половини в період між 2023 і 2025 роками. Гімназії також будуть використовуватися як евакуаційні центри, тому плани щодо встановлення кондиціонерів повітря, ймовірно, будуть враховуватися. А будівельні роботи для забезпечення ізоляції, які будуть проводитися разом зі встановленням кондиціонерів повітря, також мають право на отримання субсидій.

Хоча японський ринок зазнав спаду під час пандемії, він залишився стійким і може бути охарактеризований як стабільний ринок. Головним питанням, в поточній ситуації, є питання нових холодоагентів. У продажу з’явилося різне обладнання, що містить холодоагенти з низьким показником потенціалу глобального потепління (GWP), а виробники конкурують у сфері досліджень і розробок (R&D). Питання холодоагентів були в центрі уваги на Міжнародному симпозіумі з нових холодоагентів та екологічних технологій 2023 (Symposium on New Refrigerants and Environmental Technology 2023), що відбувся у місті  Кобе в листопаді 2023 року.

Вся японська галузь опалення, вентиляції, кондиціонування повітря та охолодження (HVAC&R) приділяє велику увагу тенденціям використання холодоагентів нового покоління.

Примітка:

JRAIA використовує класифікацію кондиціонерів повітря класу RAC та PAC для складання власної статистики. Хоча чітких визначень, що розділяють категорії RAC і PAC, немає, виробники-члени JRAIA позначають “кондиціонери повітря, призначені переважно для використання на об’єктах побутового призначення” як RAC, а “кондиціонери повітря, призначені переважно для об’єктів  комерційного призначення” – як PAC.

Тенденції ринку та обладнання

Однією з останніх актуальних тенденцій кондиціонерного ринку Японії є повернення японських виробників до вітчизняного виробництва. Дедалі більше японських виробників повертаються. Основним фактором є уникнення ризиків, що стало очевидним завдяки досвіду пандемії. У контексті цього досвіду, японські виробники кондиціонерів повітря почали переорієнтовуватися на місцеве виробництво і стимулювали споживання кондиціонерів повітря на внутрішньому ринку.

Оскільки рахунки за електроенергію продовжують зростати через стрімке підвищення цін на енергоносії, енергозбереження в сегменті кондиціонерів повітря привертає увагу, особливо з огляду на те, що на кондиціонери повітря припадає приблизно 30% споживання електроенергії домогосподарствами. Енергозберігаючі функції вже давно стали незамінними, але зростання вартості електроенергії в останні роки прискорило розвиток енергозберігаючих технологій. Виробники розробляють продукцію з метою досягнення подальшої економії енергії. Чистота повітря також залишається важливою характеристикою. Крім того, вирізняються продукти, які створюють комфорт і сприяють гарному самопочуттю.