Зміни на ринку кондиціонерів повітря Східної Європи в 2023 році

Погода в Східній Європі зазвичай не надто спекотна. Під сильним впливом макроекономіки місцеві ринки кондиціонерів повітря фактично стагнували, що призвело до великих складських запасів.

За оцінками видання JARN, попит на кондиціонери в Східній Європі знизився більш ніж на двозначний показник.

Спочатку китайські компанії були відносно активними в цьому регіоні, досягнувши значного впливу свого бренду. Компанія Haier має потужну присутність у Польщі та інших країнах.

Польща є найбільшим ринком серед країн Східної Європи та сусідніх країн. Продажі побутових кондиціонерів повітря знизилися порівняно з 2022 роком, тоді як ринок напівпромислових систем навпаки продемонстрував невелике зростання.

Продажі напівпромислових кондиціонерів досягли хороших результатів на невеликих ринках, таких як Чеська Республіка. Багато магазинів все ще використовують побутові системи, і цей сегмент має великий потенціал для бізнесу.

Східна Європа є ринком з потенціалом зростання. На жаль, збройна агресія росії проти Україні не тільки спустошила ринок кондиціонерів країни, але й вплинула на сусідні ринку.

Український ринок побутових кондиціонерів повітря здебільшого залежить від імпорту з Китаю та налічує 150 брендів.

Через складну ситуацію багато брендів припинили постачання в Україну, але продовжують постачання в Болгарію та Польщу. Багато продукції експортується з Китаю до Польщі, Румунії та інших ринків Східної Європи. Цінова конкуренція загострилася.

Східна Європа привернула увагу багатьох країн як ще одна важлива виробнича база. Ланцюг постачання продукції повільно покращується. Кілька азіатських виробників обрали Східну Європу як свої виробничі хаби для теплових насосів повітря-вода і повітря-повітря.

Особливості ринку

Головне Статистичне Управління Польщі GUS оголосило 30 листопада 2022 року, що несезонно скоригований ВВП у третьому кварталі 2022 року зріс на 3,6% у річному обчисленні. Темпи зростання ВВП у першому та другому кварталах становили 8,6 та 5,8% відповідно.

Завдяки сприятливому економічному середовищу ринок кондиціонерів повітря у Польщі демонструє значне зростання.

Китайські виробники мають потужну присутність в сегменті побутових кондиціонерів. Китайська продукція популярна на ринках з низьким і середнім доходом у Східній Європі, таких як Болгарія та Угорщина.

Haier активно вивчає такі ринки, як Чехія, Угорщина та Польща, і частка компанії на ринку зростає. Hisense також активно співпрацює з клієнтами в Польщі та інших регіонах Східної Європи і досягає стабільного зростання.

Румунія є однією з баз виробництва побутової техніки в Європі. У східноєвропейських країнах навколо Румунії китайські виробники випереджають південнокорейських, за ними йдуть японські.

На румунському ринку побутових кондиціонерів китайські виробники, такі як Gree і Midea, займають близько 60% ринку. Південнокорейські виробники спочатку були сильними на румунському ринку, але тепер китайські виробники вирвалися в лідери.

Китайські виробники збільшують свої частки ринку в таких основних країнах Східної Європи, як Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія та Україна. Південнокорейські виробники також збільшують продажі своєї продукції у Східній Європі.