Огляд світового ринку кондиціонерів повітря 2023 року

Глобальна економіка подолала виклики та відновилася у 2023 році, коли ланцюжок постачання продукції та відвантаження повернулися до нормального стану. Проте інфляція в усьому світі різко зросла, а ціни стрімко підвищилися. Ринок кондиціонерів повітря розвивався нерівномірно через безперервні екстремальні погодні явища.

Ринки в регіонах, що розвиваються, таких як Китай, Індія та Південно-Східна Азія, стали свідками надзвичайного зростання. Ринки Латинської Америки, Близького Сходу та Африки також значно підвищилися, однак Північна Америка значно скоротилася; ринки Європи, Океанії та Японії також трохи впали.

За даними видання JARN, світовий ринок побутових кондиціонерів повітря у 2023 році виріс на 2,9% порівняно з 2022 роком, досягнувши позначки 132,72 млн. систем.

Глобальний ринок напівпромислових кондиціонерів повітря, що постраждав від пандемії, почав відновлюватися, оскільки в багатьох країнах відновився туризм і зросли інвестиції в готелі та ресторації. Очікується, що сегмент напівпромислових кондиціонерів зростатиме у 2023 році, саме як і сегмент побутових кондиціонерів.

Індія

Індія наразі перебуває на шляху до третьої за величиною економіки світу до 2027 року.

Урядова політика робить Індію найпривабливішим місцем для інвестицій у виробництво кондиціонерів повітря та системних компонентів. Більшість великих виробників інвестували в рамках Програми Заохочення Performance-Linked Incentive (PLI) Scheme, запровадженої урядом для активного просування Місії Самодостатньої Індії Aatmanirbhar Bharat. Загальне зростання побутового сектору склало приблизно 9% порівняно з 2022 роком. Очікується, що загальний ринок напівпромислових і канальних кондиціонерів повітря становитиме близько 700 000 тон охолодження з січня по грудень 2023 року.

Японські гіганти неухильно збільшують інвестиції в Індію. Додаткова інформація міститься в ‘Звіті і прогнозі Індійського кліматичного ринку на 2023-2027 роки’, оприлюдненому виданням JARN.

Південно-Східна Азія

Ринок кондиціонерів у Південно-Східній Азії був активним у 2023 році. Основні ринки регіону – Індонезія, В’єтнам, Таїланд, Філіппіни і Малайзія – досягли позитивного зростання. Погода була досить сприятливою, що стало головним фактором зростання. Туризм та інші сфери послуг постійно розвиваються. Комерційний попит з боку таких закладів як кав’ярні, фармації, тощо підштовхнув напівпромисловий ринок. Індонезія, найбільший ринок кондиціонерів повітря, продемонструвала виняткові успіхи, зрісши на 16% у річному вимірі. Ринок Таїланду перервав тенденцію спаду в останні два роки і продемонстрував різке відновлення. В’єтнамський ринок не виправдав очікувань, але все ще зберігає відчутні темпи зростання.

База даних видання JARN вказує, що попит на побутові кондиціонери повітря у семи основних країнах Південно-Східної Азії у 2023 році зріс на 11,5% у річному обчисленні. Ринок напівпромислових кліматичних систем, за оцінками експертів, зріс на 13,7% у річному обчисленні.

Близький Схід

Багато країн зіткнулися з надзвичайною спекою влітку, що підвищило попит на кондиціонери. Саудівська Аравія, найбільший ринок регіону, трансформує свою економіку для зменшення залежності від нафти за допомогою Плану Vision 2030 для муніципальних і розважальних проектів, що зруйнує та відбудує цілі міста і підвищить попит на кондиціонерну, вентиляційну та побутову техніку. Це забезпечить також чудову можливість для промисловості кондиціювання повітря. За оцінками видання JARN, ринки побутових і напівпромислових кондиціонерів на Близькому Сході, як очікується, зростуть на 8,9% і 5,0% відповідно в 2023 році. Загальний ринок кондиціонерів на Близькому Сході досяг позначки 9,85 млн. систем.

Європа

Висока інфляція спричинила серйозну економічну рецесію в Європі, що послабила довіру споживачів та інвестиційний апетит. Фінансова ситуація стабілізувалася, після того як Європейський центральний банк припинив підвищення процентних ставок.

Більшість європейських країн у 2023 році переживали помірну погоду більшу частину часу, але деякі частини південної Європи, включаючи Іспанію, постраждали від спекотних хвиль. Побутовий ринок швидко зростав і багато запасів було реалізовано. Однак основний ринок Італія не став свідком гарячих продажів, а країни середніх широт, таких як Бельгія та Німеччина, зареєстрували повільне зростання ринку, яке не виправдало очікувань.

За оцінками виданням JARN, у 2023 році європейський побутовий ринок скоротився на 0,8% порівняно з 2022 роком і склав 9,09 млн. систем, тоді як напівпромисловий сегмент зріс на 1,3% порівняно з 2022 роком, досягнувши позначки 714 000 одиниць.

Латинська Америка

Ринок і попит на кондиціонери в Латинській Америці значно відновилися, оговтавшись після падіння в 2022 році. Видання JARN прогнозує, що загальний попит у Латинській Америці досяг приблизно 9,82 млн. одиниць у 2023 році, що свідчить про зростання на 13,4% порівняно з 2022 роком.

Бразилія, Мексика та Аргентина є трьома основними країнами Латинської Америки, на які припадає близько 78% цього ринку, і вони також є основними центрами виробництва.

Латиноамериканський ринок різко підвищив споживацьку обізнаність про інвертори, причому коефіцієнт ринкового проникнення інверторів швидко зростає. Холодильний агент R32 почав продаватися як альтернативний холодоагент для побутових систем, і його частка в цьому сегменті зростає.

Африка

За даними видання JARN, у 2023 році африканський ринок кондиціонерів зріс на 6% у річному обчисленні, досягнувши 3,79 млн. систем.

Головною рушійною силою зростання африканського ринку є стабільний розвиток ринку Північної Африки, зростання якого перевершило очікування. Економічне відновлення прискорили спекотна погода та підвищення цін на нафту. Привертає увагу і лівійський ринок.

Китайські виробники зосередилися на африканському ринку кондиціонерів. Для захисту місцевого виробництва, кілька африканських країн запровадили високі мита на кондиціонери та їх компоненти. Бренди кондиціонерів, переважно китайські, побудували заводи в Єгипті, активізуючи ринок цього регіону.

Китай

На шляху послаблення пандемічних заходів до кінця 2022 року китайський ланцюг постачання кондиціонерів відновив нормальну роботу. Наступного року китайські побутові виробники збільшили виробництво та запаси для задоволення відкладеного попиту. Спекотна літня погода підвищила продажі побутових кондиціонерів до такої міри, що в деяких регіонах закінчилися запаси, і досягнуто вражаючого зростання з року в рік. Китайський ринок кондиціонерів оговтався від пов’язаного з пандемією спаду в 2022 році та зафіксував майже двозначне зростання.

Для оптимізації своєї частки ринку, великі китайські виробники змінили свою тактику. Вони прискорили відкриття заводів за кордоном у таких регіонах, як Азія, Африка та Латинська Америка з метою наближення до своїх замовників.

Сполучені Штати

Ринок США у 2023 році був відносно стабільним, незважаючи на зростання процентних ставок. Рівень інфляції наразі становить 3,2% (листопад 2023 року), що нижче піку в 7,1% у червні 2023 року та ближче до мети центрального банку в 2%. Погодні умови в Сполучених Штатах у 2023 році були екстремальними з рекордно високими температурами в більшості регіонів протягом літніх місяців і теплішим осіннім сезоном, ніж у 2022 році.

За рік накопичилися величезні запаси, що спричинило падіння промислового попиту. На додаток до збільшення ринкового проникнення систем змінної витрати холодоагенту VRF, потреба майже в усіх типах продукції для кондиціювання повітря, будь то унітарні, міні-спліт, віконні або портативні кондиціонери, значно знизилася. Серед них найбільше падіння зафіксували віконні блоки.

Японія

Незважаючи на спекотну погоду у 2023 році протягом тривалого періоду, попит на заміну обладнання був повільним, оскільки японський ринок є надзвичайно зрілим. У постпандемічний період споживачі інвестували не надто активно в побутову техніку.

Згідно із статистичними даними Японської Асоціації Виробників і Постачальників Холодильного та Кліматичного Обладнання JRAIA, загальна кількість побутових кондиціонерів, відвантажених у 2023 році, за фаховими оцінками, досягла приблизно 8,7 млн. одиниць в Японії, що вказує на негативне зростання приблизно на 3,5%. Загальна кількість напівпромислових кондиціонерів, відвантажених у 2023 році, оцінюється приблизно в 810 000 систем.

Для забезпечення стабільного постачання продукції для кондиціювання повітря, японські виробники, що послідовно перенесли свої виробничі бази до Китаю приблизно 30 років тому, також демонструють ознаки розвороту та застосування стратегії ‘Зроблено в Японії’.

Потенціал Південно-Східної Азії

Південно-Східна Азія є одним із найперспективніших ринків і другою за величиною виробничою базою у світі.

Таїланд став основною світовою виробничою базою з жвавим ланцюжком постачання продукції, а також – разом з іншими країнами Південно-Східної Азії – майбутнім центром експорту кондиціонерів.

Місцеве виробництво в Індонезії, Малайзії та В’єтнамі також розширюється.

Перевага прямого експорту з Китаю до Сполучених Штатів зменшується через політику підвищених тарифів в Сполучених Штатах. Багато виробників перемістили виробництво своєї продукції для ринку США в Південно-Східну Азію.

Південно-Східна Азія завжди була виробничою базою для японських виробників і є критично важливим брендовим ринком. Потенціал ринку Південно-Східної Азії великий, а конкуренція стає дедалі гострішою.

Торгівельний протекціонізм дуже поширений

Останнім часом через складне політичне та економічне середовище глобальна система постачання продукції зазнала серйозних проблем. Багато країн захищають свої інтереси, застосовуючи порогові тарифи або обмежуючи імпорт. Низка країн, таких як Єгипет, Індія та Індонезія, запровадили обмеження на імпорт для стимуляції внутрішнього виробництва та сприяння розвитку національної промисловості. Таким чином, місцеве виробництво для місцевого споживання є очевидною тенденцією, що триватиме і в майбутньому.

Транснаціональні групи прискорюють свої інвестиції в Індію, Індонезію та навіть Єгипет, будуючи нові заводи один за одним.

Китайські бренди також заснували заводи в Єгипті та інших країнах.

Проблеми глобального ланцюжка постачання продукції

Багато виробників кондиціонерів запровадили заходи для вирішення проблем, що можуть виникнути в майбутньому, а також мінімізації ризиків виникнення криз з ланцюжками постачання продукції. В якості рішення, деякі компанії почали впроваджувати додаткових постачальників з метою забезпечення надійного постачання продукції, тоді як інші почали посилювати стандартизацію та використовувати загальні компоненти на випадок екстреної заміни.

Окрім країн Південно-Східної Азії, Мексика та Східна Європа привернули велику увагу як бази постачання компонентів.

Теплові насоси повітря-повітря також зростають

Попит на теплові насоси значно зріс у всьому світі.

Південна Європа почала використовувати побутові кондиціонери для опалення. Подібним чином у північних регіонах теплові насоси повітря-повітря стали важливим інструментом заміни радіаторів для опалення пізньою осінню та на початку зими.

Політика субсидій Канади також прискорила розвиток теплових насосів. Закон США про Зниження Інфляції Inflation Reduction Act має особливий стимулюючий вплив на ринок теплових насосів і сприятиме розвитку ринку в середньо- та довготерміновій перспективі. Однак наразі немає конкретних правил і стратегій. У 2024 році, коли законопроект буде прийнято, мають з’явитися запити щодо стимулювання ринку,.

Вентиляція та очищення повітря

Зріс ринковий попит на функції вентиляції та очищення повітря. Багато виробників також випустили нові технології, які деактивують або знешкоджують віруси.

Кондиціонери еволюціонували від простого управління температурою та вологістю до створення комфортних умов для споживачів. Вони перетворилися на складну зброю, що може знищувати віруси та покращувати якість повітря.

Багато виробників додають свої унікальні технології з вентиляції та очищення повітря з відповідним функціоналом до побутових та напівпромислових кондиціонерів.

Інверторні технології

З огляду на прискорені темпи глобальної декарбонізації, країни з великими кліматичними ринками поступово підвищили мінімальні стандарти енергоефективності MEPS і запровадили системи маркування енергозбереження. Зросла обізнаність споживачів про інверторну технологію, що стимулювало придбання високоефективних інверторних кондиціонерів. Деякі країни пропонують субсидії для сприяння розвитку ринку. Тим часом, зростання цін на електроенергію збільшило частку ринку енергозберігаючих інверторних кондиціонерів.

Виробники зосередилися на просуванні інверторних кондиціонерів початкового рівня в Південно-Східній Азії, Індії та Латинській Америці, прискорюючи таким чином ринкове проникнення інверторних кондиціонерів. Частка інверторних систем у цих регіонах продовжує зростати.

Частка інверторних унітарних систем у Сполучених Штатах все ще дуже низька, за винятком безканальних спліт-кондиціонерів і систем VRF, що постачаються азіатськими виробниками.

Холодоагенти

5 жовтня 2023 року учасники переговорів Європейської Ради EUCO та Європейського Парламенту досягли попередньої політичної згоди щодо поступового скорочення використання речовин, що викликають глобальне потепління та руйнують озоновий шар. Обидві тимчасові угоди відтепер будуть передані на затвердження представникам держав-членів Coreper у Раді та Парламентському Комітету з навколишнього середовища. Гідрофторвуглеці будуть повністю виведені з виробництва до 2050 року, тоді як до 2036 року права на виробництво будуть скорочені мінімум до 15%.

Європейська система квот на холодоагенти сприяла переходу на холодоагент R32, що широко використовується в японських і європейських побутових та напівпромислових кондиціонерах, тоді як Австралія, Південно-Східна Азія та Індія також прискорили перехід на холодоагент R32, як власне і Китай, особливо в сегменті побутових систем.

Латиноамериканські країни, що розвиваються, такі як Бразилія, також починають переходити на R32. Багато місцевих виробників почали оновлювати свої потужності та виробничі лінії з метою готовності до впровадження R32 якомога швидше для відповідності майбутнім новим стандартам енергоефективності. Однак Близький Схід і Африка ще не перейшли на R32 як альтернативний холодоагент, за винятком тестових продажів.

Правила заміни холодоагенту в Сполучених Штатах досі не з’ясовані. Для безканальних систем холодоагент R32 почав ставати основною тенденцією. Американські виробники вирішили використовувати R454B у своїх унітарних системах.

У травні 2022 року Міжнародна Енергетична Агенція IEA оголосила про схвалення змін до глобального стандарту безпеки IEC 60335-2-40, що дозволять вищі ліміти заправки для займистих (A3), менш займистих (A2) і майже незаймистих (A2L) холодоагентів в кондиціонерах і теплових насосах.

Пропан (R290) широко використовується в портативних кондиціонерах. Однак ця робоча рідина не використовується для кондиціонерів прямого розширення DX типу спліт, за винятком невеликої кількості побутових сплітів на R290, що продаються в Китаї та Індії. Використання R290 в Європі починає розширюватися.

Перфторалкільні та поліфторалкільні сполуки PFAS

Данія, Німеччина, Нідерланди, Норвегія та Швеція подали спільну пропозицію до Європейської Хімічної Агенції ECHA, спрямовану на обмеження перфторалкільних та поліфторалкільних речовин PFAS, включаючи деякі гідрофторвуглецеві та гідрофторолефінові холодоагенти, на основі Законодавства REACH – Реєстрації, Оцінки, Авторизації та Обмеження Хімічних Речовин.

Питання перфторалкільних та поліфторалкільних речовин PFAS привернуло широку увагу в усьому світі та обговорення все ще тривають.

На Симпозіумі японської Асоціації Виробників і Постачальників Холодильного та Кліматичного Обладнання JRAIA в японському Kobe або Міжнародному Симпозіумі з Нових Холодоагентів і Екологічних Технологій 2023 року, що відбувся в листопаді 2023 року, виявилося, що Європа та Сполучені Штати мають різко протилежні погляди на питання речовин PFAS, причому Європа прагне регулювати всі PFAS, тоді як Сполучені Штати мають намір регулювати певні PFAS, що вважаються шкідливими.

Marco Masini, президент Асоціації Європейських Виробників Холодильного Обладнання ASERCOM, попередив галузь та італійський ринок про вплив загальної заборони речовин PFAS на перехід до економіки з низьким вмістом вуглецю на конференції з фотоелектричних пристроїв PV в італійському Rome. Masini зазначив, що полімери для галузі опалення, вентиляції, кондиціювання повітря та охолодження та відновлюваних джерел енергії є однаковими, а також важливими для теплових насосів, що є ефективними та екологічними.

Прогноз ринку

Глобальна інфляція серйозно загальмувала розвиток ринку кондиціонерів. Зростання цін на нафту та газ, високі рахунки за електроенергію та зниження купівельної спроможності мають сповільнити зростання споживання.

Протягом першої половини 2024 року такі негативні фактори, як економічна депресія, суттєво вплинуть на ринок кондиціонерів.

Однак політика субсидування декарбонізації прискорить розвиток ринку теплових насосів. Технології теплових насосів, включаючи теплові насоси повітря-повітря, створюють нові сегменти. Інверторні кондиціонери з високою продуктивністю обігріву будуть зростати відносно добре.

Після скасування обмежень на багатьох ринках продажі побутових кондиціонерів зросли. Наприклад, туризм повертається до нормального життя, а попит в сегменті готелів, ресторацій та кав’ярень вищий, ніж очікувалося.

Багато виробників налаштовані відносно оптимістично, очікуючи середньо-однозначного зростання.